Mi van, ha nem megy az üzlet?

Ugye hányszor átélünk hasonlókat? Nem sikerül az üzlet. Csak megy az ember és mégsem sikerül semmi. Mi lehet e mögött? S ahogy halad előre az idő és nincs siker, úgy egyre bizonytalanabbakká válhatunk. Ismered ezt az érzést?

Egy nagyon bölcs mondat hangzott el Horváth Ferenc labdarúgó edző szájából egy újra elvesztett mérkőzés után. Azt mondta, hogy nagyon kell vigyáznunk, mert a vereséghez nagyon könnyen hozzá lehet szokni. 

Az üzletkötésnél ugyanez a helyzet. Néhány elvesztett üzlet után akár már úgyis felmehetünk a pástra, nevezzük sportszerűen így az ügyfélszerző találkozást, hogy már nincs meg bennünk a kellő önbizalom, már félünk az esetleges újabb kudarctól.

És hányszor esünk hasonló helyzetben önsajnálatba? Szegény én, miért pont velem történik mindez? Ebben az állapotban rengeteg felesleges időt eltölthetünk. Mintha az egész világ ellenünk esküdött volna össze. Értetlenül állunk a helyzet előtt. 

Pedig semmi extra sem történik hasonló helyzetekben. Ez a világ legtermészetesebb dolga. Nem mehet mindig egyformán az üzlet. A legnagyobb veszélyt az jelenti, ha ilyenkor leáll az ember. Megdermeszt minket a sikertelenség. Inkább nem csinálunk semmit, abból baj nem lehet. Helyette irodai munkát végzünk, statisztikákat gyártunk, elolvassuk az összes gazdasági cikket az interneten. Ez egy tetszhalott állapot.

Láttátok, hogyan készül a kocsonya? Sokáig főzik, aztán forrón tálalják a tányérokban. Apukám mindig kinyitotta a konyhaablakot, hogy minél hamarabb megdermedjen a lé és összeálljon. Mi is belülről fagyasztjuk meg magunkat, ledermedünk és elvesztjük az aktivitásunkat. 

Mit lehet tenni?

A kudarctűrő képességünket kötelező erősíteni. Egyszerűen nem omolhatunk össze néhány heti kudarc miatt. A helyzetünkön sokat segít, ha anyagi tartalékkal rendelkezünk. Ez nem szükségszerű, de hasznos. Sokan úgy kezdik el ezt az üzletet, hogy valahonnan kirúgták őket, megszűnt a munkahelyük, összevesztek a főnökükkel, és elegük van a vezetőik folyamatos csesztetéséből. Amikor egy biztosítóhoz csatlakoznak, megérzik a szabadság szelét ebben az üzletágban. De ha nincs pénzük, ami kitartson az első sikerekig, az bizony komoly nehézséget is okozhat.

 

Más a kezdők sikertelensége, mint azoké, akik már évek óta a szakmában vannak. A kezdők sikertelenségéért leginkább a vezetőjük a felelős. Lehet, hogy egy olyan személyt választottak ki, aki alkalmatlan erre a munkára. Ettől még nagyon kedves és szorgalmas személy is lehet, csak egyszerűen nincs meg a rátermettsége. Ha a vezető menedzsere azonban foglalkozik vele, és elkíséri az első tárgyalásokra, sőt helyettük tárgyalnak, akkor a kezdő több dolgot is láthat. Egyrészről láthat sikeres üzletkötést, másrészről azt is láthatja, hogy a vezető sem tud minden üzletet megkötni. Harmadrészt azt is észreveheti, hogy a vezető a sikertelen üzletkötés után nem pánikol, hanem készül a következőre.

Akik évek óta gyűrik az ipart, azoknál más a helyzet. A vezetőjüktől remény szerint nem letolást kapnak a sikertelenségért, hanem bíztató szavakat.

Olyan dolgokhoz kell nyúlni, ami erőt és lendületet ad. Érdemes egy kicsit a korábbi statisztikáinkat megnézni (lásd a Számokban gondolkodj c. fejezetet).

Ezekből kiderül, és egészen pontosan tudjuk, hány helyszínre kell eljutnunk ahhoz, hogy kössünk egy új üzletet. Ha ezt a számot még nem értük el, akkor nincs miért izgulnunk. 

Ami probléma lehet, ha csökken a munkakedvünk. Egyszerűen sikertelen időszakban az aktivitásunkat kell megőrizni illetve növelni. 

Sokat segítenek hasonló helyzetekben a motivációs könyvek. Tíz olyan könyvem van szem előtt, amelyeket bármikor le tudok venni a polcról, hogy beleolvassak. Ez a tíz könyv már rojtos, annyiszor vettem elő őket, de mindig találok a már ismert mondatok között olyanokat, amelyek a legtöbbet tudnak az adott pillanatban segíteni. 

A sport is segíthet. Általában persze semmi energiánk sincs, nem hogy sportoljunk. Valami nagyon kicsit kell elérni. Öt perc torna, tíz perc kocogás, vagy bármi, ami kicsit kizökkent minket dermedt állapotunkból, nagy előrelépést jelent. Azért érdemes kicsi célt kitűzni hasonló helyzetekben, mert ha elérjük, akkor az erősíti az önbizalmunkat. Ha eddig huszonöt telefont bonyolítottál le, amikor jó passzban voltál, akkor most elégedj meg az öttel. Aztán újra tűzz ki ötöt magad elé. Meg kell tanulnunk azt, hogyan tudjuk magunkat menedzselni, mert ebben aztán senki sem tud igazán segíteni nekünk. De az első lépés, kulcs ebben Te vagy.

Tudjátok Woody Allen mondatát: Az első lépés vezet a sikerhez. Már átélted, amikor meg tudtad tenni az első lépést egy „dermedt” időszak után. Miben voltál más, mint amikor nem tudtad megtenni?

Vélemény, hozzászólás?